עקרונות תזונתיים לשחיינים

שחייה היא אימון נהדר לכל הגוף. אם אתם רוצים לשחות בקביעות או רושמים את הילדים לפעילות מצויינת של חוג שחייה לילדים, שמירה על העקרונות התזונתיים האלה יכולה לעזור לכם להפיק את המרב מהזמן שלכם בבריכה.

לשתות הרבה, חשוב לשחיינים

שמירה על מאזן הנוזלים בגוף חשובה לשחיינים, שכן אפילו התייבשות קלה עלולה להשפיע לרעה על הביצועים. השתדלו לשתות מים לאורך כל היום ובמהלך האימונים. כלל אצבע טוב הוא לשתות כחצי ליטר מים שעתיים לפני השחייה ולפחות כוס מים רבע שעה לפני שתקפצו למים. טוב לדעת כי שחיינים יכולים לאבד עד 1 ליטר זיעה לשעה במהלך אימונים אינטנסיביים. 

פחמימות מתדלקות את השחייה שלכם 

פחמימות הן מקור הדלק העיקרי לשחיינים, ומספקות את האנרגיה הדרושה לאימונים ארוכים ולתחרויות. שלבו פחמימות מורכבות כמו דגנים מלאים, פירות וירקות בתזונה. מחקר הראה כי צריכת פחמימות במהלך שחייה ממושכת יכולה לשפר את הביצועים בשיעור של 2%.

חלבון לשרירים חזקים

חלבון חשוב לבנייה והתאוששות של רקמת שריר, זה חשוב מאוד עבור שחיינים העוסקים באימונים אינטנסיביים. שלבו בארוחות לאורך היום מקורות חלבון בריאים כמו עוף, דגים, טופו או קטניות. גם ילדים בחוג שחייה צריכים לצרוך חלבון, כדי לתמוך בגופם הגדל ולחזק את שריריהם. שחיינים מקצועיים זקוקים עד לפי שניים חלבון לעומת אנשים לא פעילים. 

שומנים בריאים

בעוד שומן נתפס כמשהו לא בריא שיש להימנע ממנו, שומנים בריאים חשובים לבריאות הכללית. שלבו בתזונה שלכם מקורות של חומצות שומן אומגה 3, כמו סלמון, אגוזי מלך וזרעי צ'יה. שומנים בריאים יכולים לעזור בשמירה על הבריאות הכללית ובריאות הלב שלכם. למעשה חומצת שומן אומגה 3 יכולה גם לשפר את תפקוד הריאות, וזה חשוב לשחיינים. 

עניין של תזמון, מתי לאכול לביצועים מיטביים

תזמון הארוחות הגדולות והקטנות שלכם יכול להשפיע באופן משמעותי על ביצועי השחייה שלכם בבריכה או בים. השתדלו לאכול ארוחה מאוזנת המכילה פחמימות וחלבון 2-3 שעות לפני השחייה. אם יש לכם פחות זמן, לכל הפחות השתדלו לאכול משהו קל כמו בננה או חטיף אנרגיה. 

גם אם מדובר בשחייה של ילדים, יש חשיבות בתזמון הארוחות כדי שתהיה להם מספיק אנרגיה. עובדה מעניינת – צריכת חטיף בריאות קטן המכיל פחמימות וחלבון בתוך 30 דקות מסיום השחייה יכולה לעזור להאיץ את ההתאוששות מהמאמץ.

לסיכום, שמירה על העקרונות התזונתיים המרכזיים האלה חשוב לשחיינים. כך שחיינים בכל הרמות יכולים לשפר את הביצועים, להתאושש לאחר אימון ולשפר את הבריאות הכללית. וזכרו, כל שחיין הוא ייחודי, ולכן חשוב להקשיב לגוף ולהתאים את התזונה בהתאם. בין אם אתם שחיינים תחרותיים או שאתם נהנים לשחות למען הבריאות והכיף שלכם, תדלוק הגוף שלכם בחומרים המזינים יכול לעזור לכם להפיק את המרב מהפעילות הגופנית הבריאה. 

נגישות